حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱ Thursday, 11 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3937 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 10×
آتش زیرخاکستر ویروس منحوس درحال شعله‌ور شدن
20 خرداد 1400 - 19:08
شناسه : 2887
2

اوایل هفته بود که سیر نزولی شاخص‌های همه‌گیری در پیک چهارم کمی باعث ایجاد آرامش در سطح جامعه شد و بسیاری از کارشناسان در عین حال که تاکیدی بر رعایت پروتکل‌ها داشتند امیدوار به ادامه روند نزولی بودند و یکباره با تغییر معنادار شاخص‌های همه‌گیری در سراسر کشور زبانه‌های آتش زیر خاکستر کرونا دوباره سربرآورد […]

ارسال توسط :
پ
پ

اوایل هفته بود که سیر نزولی شاخص‌های همه‌گیری در پیک چهارم کمی باعث ایجاد آرامش در سطح جامعه شد و بسیاری از کارشناسان در عین حال که تاکیدی بر رعایت پروتکل‌ها داشتند امیدوار به ادامه روند نزولی بودند و یکباره با تغییر معنادار شاخص‌های همه‌گیری در سراسر کشور زبانه‌های آتش زیر خاکستر کرونا دوباره سربرآورد و زنگ خطر پیک پنجم را به‌صدا در آورد.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه معتقدند اگرچه رفتار ویروس منحوس در پیک‌های مختلف فراز و فرودهایی را به نمایش گذاشته است اما در شرایطی که رسما تایید شده انواع جهش یافته ویروس کرونا از نوع هندی و آفریقایی در بسیاری از نقاط جنوب کشور فعال شده نباید این تغییر معنادار آمارهارا نادیده گرفت و به آنها بی‌تفاوت بود.

این درحالی است که بررسی آماری یک هفته گذشته یعنی از روز ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ تا دیروز نشان می‌دهد روند افزایشی ابتلا در سراسر کشور اگرچه زیرپوستی اما ادامه‌دار بوده است به صورتی که در این دوره شناسایی بیماران جدید با رشد ۹٫۷ درصدی به رقمی ۱۰۵۹۸ نفر رسیده و موارد بستری هم شاهد رشد ۱۱٫۲ درصدی بوده تا در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۹ شاهد بستری شدن ۱۵۵۷ نفر از هموطنان به دلیل بیماری کرونا باشیم.

به گفته کارشناسان بهداشت و درمان این روند صعودی نرخ ابتلا حکایت از شعله‌های کوچک در گوشه و کنار کشور دارد که درصورت بی‌توجهی به این شعله‌های کوچک یکباره شاهد آتشی بسیار نگران‌کننده‌تر از آنچه در پیک چهارم تجربه کردیم در ایران خواهیم بود که توان و ایستادگی کادر درمانی دربرابر آن جای شک و تردید دارد.

این گروه با اشاره به روند کند واکسناسیون و البته اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید می‌کنند در شرایط فعلی که به هردلیل روند واکسناسیون علی‌رغم تمام وعده‌های داده شده از سوی وزارت بهداشت محقق نشده است بهترین راهکار رعایت پروتکل‌های بهداشتی بخصوص فاصله حداقل ۱٫۵ متری از سایرین است تا با این شیوه به نوعی چرخه انتقال را شکسته و مانع از بروز بحرانی به نام پیک پنجم با ویروس جهش یافته هندی باشیم.

از سوی دیگر بررسی‌های آماری از روند واکسیناسیون نشان می‌دهد اگرچه چندی پیش سعید نمکی، وزیر بهداشت خبر از ثبت رکورد واکسیناسیون روزانه داده بود اما اکنون که بیش‌از هر زمان دیگر نیازمند ادامه این رکورد در سراسر کشور هستیم تنها ۵۲۷۰۲ نفر در ۲۴ علیه ویروس منحوس واکسینه شده‌اند، به صورتی که آمارهای رسمی خود وزارت  بهداشت نشان می‌دهد در ۱۴۰۰/۰۳/۱۹ تعداد ۴۹۸۷۹۶۳ نفر مجموعاً در سراسر کشور از ابتدای واکسیناسیون تا تاریخ یاد شده واکسن خود را دریافت کرده‌اند.

بررسی دقیق‌تر روند واکسیناسیون در روز گذشته نشان می‌دهد در تمامی مراکز سراسر کشور تنها ۲۸۴۹۰ نفر دُز اول و ۲۴۲۱۲ نفر هم دُز دوم واکسن خود را دریافت کرده‌اند که این روند بسیار پایین‌تر از استانداردها برای رسیدن به ایمنی جمعی در سراسر کشور است.

کارشناسان معتقدند این روند کند واکسیناسیون می‌تواند در شرایط فعلی بسیار نگران کننده باشد چون سرعت سرایط ویروس جهش یافته و میزان بیماری‌زایی آن رشد قابل توجهی داشته و درصورت آغاز پیک پنجم جای تردید نیست که باید منتظر ثبت آمار فوت روزانه بالایی باشیم که طی ۱۶ ماه گذشته احتمالا بی‌سابقه است.

البته این پایان کار نیست چون همین گروه با استناد به آمارهای منتشر شده از شیوع گسترده ویروس در استان هرمزگان و برخی مناطق جنوبی کشور تاکید می‌کنند اگر در اولین فرصت نسبت به قرنطینه مناطق آلوده در استان‌های یاد شده اقدام نشود روند جابه‌جایی جمعیت در سراسر کشور کانون‌های بحرانی تازه‌ای ایجاد می‌کند که در دوره‌ای بسیار کوتاه از زمان شاهد رسیدن به شرایط بحرانی خواهیم بود.

کرونا در استان هرمزگان روندی کاملا صعودی دارد و روزانه بر موارد ابتلا و بستری افزوده می‌شود و موسس روزانه ۵ نفر نیز در این استان به کام مرگ فرو می‌روند.

اکثر شهرستان‌های استان وضعیت قرمز دارند و شرایط آنها ناپایدار است، از سویی اقدام موثری در جهت کاهش میزان ابتلا و پیشگیری از شدت یافتن شیوع کرونا که غالبا از نوع جهش یافته انگلیسی است دیده نمی‌شود و این استان به حال خود رها شده است.

دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در بندرعباس اظهار داشت: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا ۲۸۴ هزار تست بوده است، میزان تست گیری رشد داشته اما متاسفانه اکثرا مثبت هستند.

وی افزود: در حال حاضر ۵۴۳ نفر با تشخیص کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۸۵ بیمار در بخش‌های آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و حال ۲۵ بیمار وخیم است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: یکی از مواردی که رشد چشمگیری داشته است بیماران قرنطینه در منزل هستند که از مرز ۹ هزار نفر گذشته و به ۹۰۹۴ نفر رسیده است که اگر بگوییم در هر خانه از این بیماران ۳ نفر زندگی می‌کنند ما ۲۷ هزار ناقل بیماری در استان داریم.

وی تصریح کرد: در شبانه روز گذشته کرونا جان ۵ هرمزگانی دیگر را شامل ۳ مرد و ۲ زن در محدوده سنی ۴۷ تا ۸۲ سال در شهرستان‌های رودان، بندرعباس و بندرلنگه گرفت و شمار قطعی جان باختگان کرونایی این استان به ۱۳۲۱ نفر رسید.

بستری‌های روزانه در ارومیه افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با با تشریح آخرین آمار کرونا در استان گفت: در حال حاضر پنج شهر در آذربایجان‌غربی زرد رنگ و ۱۱ شهر نیز نارنجی رنگ هستند و در شبانه روز گذشته ۴۱۲ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که سبب افزایش تعداد مبتلایان تا ۱۷۴ هزار و ۳۷۷ نفر شده است.

جواد آقازاده با ثابت خواندن تعداد بستری‌های استان اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار از بیمارستان‌های استان، هم اکنون تعداد بستری‌های سندرم حاد تنفسی برابر با ۷۳۴، تعداد بستری‌های مشکوک برابر با ۳۱۵ و بستری‌های آی‌سی‌یو برابر با ۱۶۹ نفر است که نسبت به روزهای قبل تغییر چندانی را نشان نمی‌دهد.

وی با اذعان به افزایش بستری‌های روزانه در ارومیه افزود: پس از کاهش چند روز گذشته تعداد بستری‌های روزانه در مرکز استان، این عدد بار دیگر افزایش یافته و ۸۲ نفر در شبانه‌روز گذشته در بیمارستان‌های آن بستری شده اند و همانند روز قبل دو شهر خوی و بوکان به‌رتیب با ۲۳ و ۱۳ مورد بستری روزانه، در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی با اشاره به تک رقمی بودن فوتی‌ها در استان تصریح کرد: در شبانه‌روز گذشته شش نفر در اثر ابتلاء به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌‌اند که سه نفر اهل ارومیه و بقیه نیز اهل خوی، پلدشت و مهاباد بودند و در کل، آمار فوتی‌های استان به عدد چهار هزار و ۶۵۹ نفر رسیده است.

احتمال ورود به موج پنجم  کرونا در ایلام را متصور است

محمد کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام با اعلام آمار ۲۴ ساعت گذشته تعداد مبتلایان و بستری‌های کرونا اظهار داشت:  طی ۲۴ ساعت گذشته ۶۰ مورد جدید مبتلا به کرونا در استان ایلام شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در ادامه با بیان این‌که طی شبانه‌ روز گذشته هیچ مورد فوتی در استان گزارش نشده‌ است گفت: از ابتدای شیوع این ویروس تا کنون ۷۹۶ فوتی بر اثر بیماری کرونا در استان ایلام گزارش شده است.

وی یه بیشترین آمار مبتلا طی ۲۴ ساعت گذشته به تفکیک شهرستان‌ها اشاره و افزود: بیشترین آمار ابتلا با ۲۲ مورد طی ۲۴ ساعت گذشته مربوط به شهرستان ایلام بوده است و شهرستان ایوان پس از مرکز استان با ۱۳ مورد ابتلا، بیشترین آمار مبتلایان را به خود اختصاص داده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در ادامه اظهار داشت: تاکنون در مجموع ۱۶ هزار مبتلا به کرونا ویروس در استان ایلام شناسایی‌ شده است.

کریمیان نادیده انگاری و بی توجهی به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را خطر جدی افزایش تعداد مبتلایان به کرونا ویروس در استان عنوان کردوگفت: اگر روند نادیده انگاری به این سبک و سیاق پیش رور احتمال ورود به موج پنجم کرونا در ایلام متصور است.

وی در ادامه شهروندان را به این نکته توصیه کرد و گفت: کرونا تمام نشده است و بالا و پائین شدن آمارها به معنی تمام شدن این ویروس نیست مردم رعایت کنید.

نگرانی‌ از ورود ویروس جهش یافته به استان کرمان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، طبق آخرین آمار رنگ بندی کرونایی اعلام شده در حال حاضر از ۲۳ شهرستان استان کرمان، ۱۳ شهرستان بافت، بردسیر، سیرجان، شهربابک، جیرفت، رفسنجان، رودبار جنوب، زرند، کرمان، کهنوج، فاریاب و منوجان در وضعیت نارنجی و ۱۰ شهرستان ارزوئیه، رابر، قلعه گنج، ریگان، فهرج، نرماشیر، بم، راور، کوهبنان و انار در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند، وضعیتی که در آمار مبتلایان و بستری‌ها طی سه هفته اخیر در استان کرمان تقریبا ثابت بوده و به گفته مسئولان شکننده است.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان ۳۷۲ مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۲۰۵ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: ۱۹ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۱۰۶ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۷ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۳۵ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه با بستری ۸۳ بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید ۱۹، تاکنون به ۲۱هزار و ۶۳۰ مورد رسیده است.

وی به فوت ۶ بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به ۲ هزار و ۹۶۶ نفر رسیده است.

وی با ابراز نگرانی از اینکه قبل از مدیریت و کنترل موج چهارم کرونا وارد موج پنجم بیماری در استان شویم تصریح کرد: دو استان همجوار ما یعنی هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت نارنجی، قرمز و فوق قرمز قرار دارند و رفت و آمد و مراودات بین این دو استان با استان کرمان نگران کننده است.

شفیعی با اشاره به اینکه در حال حاضر جنوب کشور درگیر بیماری است و احتمال گردش نوع آفریقایی و هندی ویروس وجود دارد گفت: نمونه آزمایشات تعدادی از بیماران کرونایی و مشکوک استان کرمان به تهران ارسال شده اما تا کنون موارد مثبتی از کرونای آفریقایی و هندی در استان کرمان گزارش نشده است.

 شرایط استان اصفهان بسیار شکننده است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، براساس گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد آخرین  آمار کرونا در شبانه روز گذشته، ۴۹۹ مورد جدید ابتلا به کرونا در اصفهان و ۲۲ شهرستان آن شناسایی که از این تعداد ۱۳۰ نفر با حال وخیم تنفسی بستری شدند.

وی افزود: در همین مدت  ۱۱ بیمار کرونایی مغلوب کرونا شدند و جان باختند که تست ۷ نفر از آنها مثبت قطعی کرونا گزارش شده است.

 سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه همچنان روزهای تلخ کرونایی ادامه دارد، گفت: کارشناسان بهداشت و درمان معتقدند نباید فریب شیب نزولی آمارها را خورد چرا که شناسایی ویروس‌های جهش یافته در کشور در پایین آمدن میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی با روند کاهشی آمار از سوی مردم شرایط را بسیار شکننده کرده است.

نجیمی ادامه داد: از دیروز تا امروز ۴۹۹ مبتلای جدید شناسایی شدند و ۱۳۰ نفر کارشان به بستری کشید در این مدت ۱۱ خانواده هم در استان به خاطر مرگ کرونایی داغدار شدند که همچنان شاهد روزهای تلخ کرونایی باشیم.

آرش نجیمی افزود: ۱۳۳ بیمار مرخص و ۱۳۳ بیمار جدید بستری شدند که مجموع بیماران بستری را در بیمارستان‌های استان به ۸۷۴  بیمار رساند در حال حاضر ۲۱۲ بیمار نیز در بخش مراقبت‎های ویژه تحت درمان هستند.

افزایش قابل توجه موارد بستری در استان بوشهر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، سعید کشمیری از روند افزایشی مبتلایان به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: روند مبتلایان به بیماری کرونا در استان در حال افزایش است به‌طوری‌که هم اکنون ۲۹۷ بیمار در بیمارستان‌های معین کرونا در استان بستری هستند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به ۶۸ بستری جدید در بخش کرونایی مراکز درمانی استان بوشهر گفت: روز گذشته ۶۸ بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شدند که از این تعداد ابتلای ۳۷ مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از بستری بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: ۲۵ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان بوشهر، بستری که از این مجموع ۱۷ نفر در وضعیت حاد این بیماری هستند و با کمک دستگاه تنفس می‌کنند.

وی با بیان اینکه روز گذشته ۲ بیمار خانم مبتلا به کرونا در استان بوشهر جان خود را از دست دادند خاطر نشان کرد: تاکنون یک‌هزار و ۱۹۳ نفر از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر به علت ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

کشمیری تعداد مبتلایان کرونا در استان بوشهر از ابتدای شیوع این بیماری را ۴۵ هزار و ۴۰۰ نفر عنوان و بیان کرد: روز گذشته ۶۰ بیمار در بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شدند، که از این تعداد ۴۴ نفر از آنها مثبت قطعی بودند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌ها را برشمرد و با بیان اینکه از ۱۰ شهرستان ۳۰ درصد آنها در وضعیت زرد و مابقی نارنجی هستند تأکید کرد: با توجه به اینکه استان هرمزگان در همسایگی بوشهر در وضعیت بحرانی قرار دارد باید راهکارهای پیشگیری از انتقال ویروس جهش یافته از این استان به شهرستان‌های همجوار آن ارائه شود که تنها راه آن اعمال محدودیت‌ها است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه سال گذشته در این ایام وضعیت استان بوشهر بسیار بحرانی بود تصریح کرد: برای جلوگیری از ورود به پیک پنجم کرونا باید دستورالعمل‌های بهداشتی بدون سهل‌انگاری و ساده‌انگاری رعایت شود تا از این وضعیت عبور کنیم.

وی بیان کرد: امیدواریم با کمک مردم و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در روز‌های آینده شاهد کاهش موارد مثبت، بستری و سیر نزولی فوتی‌ها باشیم.

افزایش شمار جان‌باختکان در استان فارس

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  شیراز ، براساس آخرین اعلام نرم‌افزار ماسک استان فارس در وضعیت زرد و نارنجی قرار دارد به گونه‌ای که ۱۶ شهرستان در وضعیت زرد و مابقی در وضعیت نارنجی هستند.بر این اساس شهرستان‌های بوانات، پاسارگاد، ارسنجان، خرامه، سروستان، فسا، کوار، فراشبند، فیروزآباد، زرین دشت، خنج، مهر، کازرون، بیضا، سپیدان و رستم در وضعیت زرد و و ۲۰ شهرستان دیگر در وضعیت نارنجی هستند.

براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون ۹۲۳ هزار و ۹۸۰ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۲۶۵ هزار و ۷۳۸  بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تاکنون ۱۰۶ هزار و ۷۸۹ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۱۶ هزار و ۲۳۱ بیمار مثبت شناسایی و در مجموع از ابتدا تاکنون ۲۸۱ هزار و ۹۶۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

بر این اساس هم اکنون  هزار و ۷۴ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۱۴۶ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

براساس آخرین آمار  تعداد جان‌باختگان ناشی از این بیماری در شهرهای فارس به تفکیک از ابتدای شیوع تاکنون دو هزار و ۱۴۴ مورد را مربوط به شیراز؛ ۳۱۶ مورد مرودشت؛ ۲۶۰ مورد کازرون؛ ۱۲۱ مورد داراب؛ ۱۱۵ مورد آباده؛ ۱۰۲ مورد ممسنی؛ ۷۳ مورد اقلید؛ ۶۹ مورد استهبان؛ ۶۲ مورد لامرد؛ ۶۱ مورد نی ریز؛ ۶۰ مورد فیروزآباد؛ ۵۸ مورد کوار؛ ۵۰ مورد سپیدان؛ ۴۰ مورد قیروکارزین؛ ۳۸ مورد خرامه؛ کوه چنار، خرم بید و زرقان هر کدام ۳۷ مورد؛ ۳۵ مورد رستم؛ ۳۱ مورد ارسنجان؛ ۳۰ مورد بوانات؛ زرین دشت و سروستان هر کدام ۲۹ مورد؛ ۲۷ مورد بیضا؛ ۲۴ مورد پاسارگاد؛ ۲۳ مورد مهر؛ ۱۰ مورد فراشبند؛ ۸ مورد بختگان و ۲ مورد را نیز مربوط به سرچهان بوده است.

در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴ هم استانی دیگر در اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند که مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون به چهار هزار و ۶۵۶ نفر رسیده است.

با توجه به مشاهده ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی و هندی در شهرستان‌های همجوار با استان‌های جنوبی تاکید مسئولان بهداشتی استان بر این است که مسئولان شهرستان‌های جنوبی باید بیش از پیش بر عایت پروتکل‌های بهداشتی به ویژه در ستادهای انتخاباتی نظارت داشته باشند.

وضعیت ۳۷ نفر کرونایی در اردبیل وخیم است

شهرام حبیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  اردبیل  با تشریح آخرین وضعیت کرونایی در اردبیل اظهار داشت: براساس‌ آخرین وضعیت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، هم اکنون شهرستانهای اردبیل و خلخال در وضعیت نارنجی و شهرستانهای پارس‌آباد، مشگین‌شهر، گرمی، بیله‌سوار، نیر، نمین، سرعین، کوثر و اصلاندوز در وضعیت زرد قرار دارند.

وی بیان کرد: در طول ۲۴ ساعت گذشته ۲۳ مورد بستری، ۲ فوتی، ۳۰ بهبودیافته، ۳۷ بستری آسی‌سی‌یو و ۱۶۰ نفر بستری همزمان به ثبت رسیده که امیدواریم بتوانیم هر چه سریع‌تر این ویروس منحوس را ریشه‌کن کرده و وضعیت اردبیل را از حالت بحرانی خارج کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان اردبیل تصریح کرد: رعایت همه‌جانبه پروتکل‌های بهداشتی و ضوابط ستاد مقابله با کرونا برای طرح مشارکت همگانی اولویتی اساسی است و در این زمینه انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر با همکاری و مشارکت همدیگر این ویروس منحوس را ریشه‌کن کنیم.

حبیب‌زاده ادامه داد: امید می‌رود با مشارکت همه‌جانبه مردم هر چه سریع‌تر ریشه این ویروس منحوس نابود و از برگزاری تجمعات و دورهمی‌ها نیز به شدت پرهیز شود چرا که این موارد سبب انتقال زنجیره ویروس است.

 شمار فوتی‌های کرونایی کردستان باز هم افزایش یافت 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، آخرین وضعیت کرونا در استان کردستان حاکی از شناسایی ۱۲۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس و فوت سه بیمار دیگر در ۲۴ ساعت گذشته دارد که نسبت به روزهای گذشته باز آمارها بالا رفت.

در حال حاضر ۲۹۷ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که سنندج با ۱۸۴ نفر، سقز ۲۰ نفر، مریوان ۲۶ نفر، قروه ۱۷ نفر، بیجار ۵ نفر، کامیاران ۲۲ نفر، دیواندره ۲ نفر و بانه ۲۱ نفر شمار بستری‌شدگان کرونایی در کردستان را تشکیل داده که حال ۴۱ نفر از آنان در بخش مراقبت‌های ویژه خوب نیست.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۱۳۴۷ نفر فوت کرده که از این تعداد ۵۳۷ نفر در سنندج، ۲۴۸ نفر در سقز، ۱۰۶ نفر در قروه، ۷۶ نفر در کامیاران، ۱۰۵ نفر در بانه، ۷۷ نفر در دیواندره، ۶۱ نفر در بیجار، ۱۱۴ نفر در مریوان، ۲۰نفر در دهگلان و ۳ نفر در سروآباد بوده است.

شناسایی ۶۵ مورد جدید مبتلا به کرونا در استان سمنان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان ، نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اظهار داشت: بر اساس اعلام آخرین آمار و ارقام مرتبط با بیماری کرونا در استان سمنان از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود از ابتدای شیوع این ویروس تا شبانه‌روز گذشته ۳۹ هزار و ۸۳۹ به این بیماری مبتلا شده‌اند که از مجموع افراد مبتلا شده به کرونا در این استان تاکنون یک هزار و ۱۱۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

وی افزود: در شبانه‌روز گذشته ۶۵ مبتلای جدید به ویروس کرونا در استان سمنان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان بیان کرد: در حال حاضر در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی شهرستان‌های سمنان و شاهرود ۱۶۵ نفر بستری هستند.

دانایی عنوان کرد: همچنین در شبانه‌روز گذشته ۱۸ بیمار کرونایی نیز در سطح استان سمنان با بهبودی از بیمارستان مرخص شده‌اند .

وی افزود: در شبانه‌روز گذشته آمار فوتی ناشی از ابتلا به کرونا در استان سمنان سه نفر بوده است.

در حال حاضر شهرستان های سمنان، شاهرود، گرمسار، مهدی‌شهر و دامغان در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های سرخه، آرادان و میامی در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

موج پنجم کرونا با غفلت مردم آغاز می‌شود

ابراهیم سلمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  یزد  اظهار داشت: در حال حاضر ۳۱۶ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند که ۷۱ نفر از این بیماران به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

سلمانی با بیان اینکه بستری‌های مشکوک به کرونا در استان نسبت به هفته گذشته، با شیب ملایمی رو به افزایش است ادامه داد: در مدت شبانه روز گذشته، ۱۰۰ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد پذیرش شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به اینکه فزایش موارد بستری کرونا نشان می‌دهد که موج پنجم کرونا در راه است و اینکه نباید افراد فکر کنند که کرونا رو به اتمام است بلکه این ویروس منتظر غفلت ما است تا مجددا شیوع پیدا کند.

سلمانی اظهار داشت: عادی انگاری و سهل انگاری برخی سبب افزایش آمار بستری‌های مبتلا به کرونا شده، البته هر گاه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی با دقت انجام گرفته، آمار‌ها هم سیر نزولی داشته است.

مراجعه بیماران به مراکز حاد تنفسی بستری موقت در کاشان از ۱۱۰۰ نفر عبور کرد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  کاشان ، مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۳ بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد ۱۲ بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان و یک بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء آران و بیدگل بستری شد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان  با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل ۲۷ و حداکثر ۸۸ سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز یک بیمار با ۸۱ سال سن در بیمارستان سیدالشهداء بستری شد.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون ۸۳ بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد ۶۹ بیمار در شهرستان کاشان و ۱۴ بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری تند.

وی از بستری ۱۰ بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته یک بیمار خانوم ۵۸ ساله و یک بیمار خانم ۷۰ ساله در شهرستان آران و بیدگل بر اثر کرونا جان خود را از دست داده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به ۲۷ مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۲۶۲ بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و ۸۸۱ نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

۴۴۶ مبتلای جدید به کرونا در سیستان و بلوچستان شناسایی شد

سیدمحمد هاشمی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: بر اساس آمار آزمایشگاهی تا صبح امروز با شناسایی ۴۴۶ مورد جدید ابتلا به کرونا ویروس در استان، شمار مبتلایان سیستان و بلوچستان به ۴۰ هزار و ۲۵۸ نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تاکنون در مجموع یک هزار و ۳۸۸ نفر از مردم استانی که به کرونا مبتلا بوده‌اند با وجود دریافت خدمات درمانی استاندارد در مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان جان خود را از دست داده‌اند.

وی با ابراز تاسف از آمار رو به رشد شیوع کرونا در سطح استان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۶۷ بیمار حاد تنفسی و ۱۵۱ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که بیشترین تعداد در میان سه محدوده دانشگاه‌های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر مربوط به محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

شناسایی ۷۹ بیمارجدید در استان خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  بیرجند ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته ۱۴۲ آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا ۴۹ بیمار جدید شامل ۱۱ بستری و ۳۸ مورد سرپایی شناسایی شدند.

محمد دهقانی افزود: از این تعداد ۲۳ مورد از شهرستان قاینات، ۲۰ مورد از شهرستان بیرجند، ۳ مورد شهرستان درمیان و دو مورد شهرستان نهبندان و یک مورد از شهرستان سربیشه شناسایی شد.

وی با بیان اینکه همچنین همزمان در شبانه روز گذشته از ۱۵۵ تست سریع کرونا ۳۰ بیما جدید شناسایی شد، افزود: در حال حاضر ۱۸۶ بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که ۸۸ نفر کرونا مثبت هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجندبا بیان اینکه از این تعداد ۱۳ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال ۴ نفر نامساعد است، ادامه داد: در شبانه روز گذشته موردی از فوت جدید ناشی از کرونا در استان ثبت نشد و مجموع فوتی‌های ناشی از این بیماری در خراسان جنوبی همان ۹۰۲ نفر است.

دهقانی بیان کرد: تاکنون ۴۲ هزار و ۷۲۱ نفر در استان واکسن کرونا در نوبت اول و ۵ هزار و ۸۳۲ نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

 افزایش شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در کهگیلویه و بویراحمد  

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از افزایش شمار مبتلایان کرونا خبر داد و گفت: ۱۷۰ بیمار در بیمارستان‌های معین کرونا بستری هستند که از این تعداد ۶۷ نفر مبتلای قطعی به کرونا بوده و ۹ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

پرویز یزدان‌پناه با اشاره به اینکه تاکنون ۴۸ هزار و ۶۸۸ بیمار کرونایی در استان بهبود یافته‌اند، افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۲۰۶ رپید تست انجام شده که ۱۰ درصد موارد مثبت و بیشترین مبتلایان در شهرستان‌های گچساران و بویراحمد و مارگون و از ۲۲۹ نمونه pcr انجام شده ٣۵ درصد موارد مثبت و بیشترین مبتلایان در بویراحمد، کهگیلویه، باشت و گچساران بود.

وی تصریح کرد: رفتار اجتماعی مردم در کنترل اپیدمی ویروس کرونا بسیار موثر است، چنانچه بسیاری از افراد بی‌توجهی عجیبی نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارند که این امر می‌تواند مخرب بوده و در صورت تداوم، عاملی برای مقررات سختگیرانه‌تر در راستای جلوگیری از شیوع این بیماری باشد.

مراجعات بیماران کرونایی در استان البرز کاهش یافت

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از   کرج،  محمد فتحی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان البرز اظهار داشت :  در حال حاضر ۵۷۶ بیمار کرونایی  در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان البرز بستری هستند.

وی افزود: میزان مراجعان بیماران کرونایی در استان البرز کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با بیان اینکه شیوه نامه‌های بهداشتی همچنان باید رعایت شود، بیان کرد : تا امروز بیش از ۵۴ هزار و ۵۲۵ نفر در مراکز درمانی و بهداشتی استان البرز بستری شده اند.

فتحی با بیان اینکه مشکلی در مورد تخت های بیمارستانی در استان البرز نداریم، گفت: با فوت ۸ بیمار کرونایی در البرز شمار کل جانباختگان این بیماری در این استان به چهارهزار و۱۴۰ نفر رسید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.