حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۱ Thursday, 19 May , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3139 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 10×
تحقیقات روی آلرژی‌زا بودن کنوکارپوس ادامه دارد
17 مهر 1400 - 11:25
شناسه : 4464
2

پایگاه خبری جنوب آگاه/خوزستان عضو هیات علمی گروه زراعت دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به تدوین اطلس گیاه‌شناسی، گفت: اهمیت این اطلس در این بود که بتوانیم نمونه‌هایی را از هوا بگیریم و گرده‌های گیاه کنوکارپوس را بررسی کنیم تا مشخص شود که آیا این گیاه آلرژی‌زا است یا نه. امیدواریم در آینده‌ای نزدیک، […]

ارسال توسط :
پ
پ

پایگاه خبری جنوب آگاه/خوزستان عضو هیات علمی گروه زراعت دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به تدوین اطلس گیاه‌شناسی، گفت: اهمیت این اطلس در این بود که بتوانیم نمونه‌هایی را از هوا بگیریم و گرده‌های گیاه کنوکارپوس را بررسی کنیم تا مشخص شود که آیا این گیاه آلرژی‌زا است یا نه. امیدواریم در آینده‌ای نزدیک، اطلس ریخت‌شناسی دانه گرده را در قالب کتابی مرجع منتشر کنیم.

محمدرضا سیاه‌پوش در گفت‌وگو با پایگاه خبری جنوب آگاه، در خصوص آخرین وضعیت انجام پژوهش بر گیاه کنوکارپوس، اظهار کرد: بعد از مشکلات تنفسی که در پاییز هر سال در خوزستان به وجود می‌آمد، سال ۹۷ کارگروهی علمی تشکیل شد. در آن زمان تحقیقات چندانی درباره گیاه کنوکارپوس نداشتیم؛ نمونه‌ها را رصد کردیم و قرار شد که تحقیقات، توسعه بیشتری پیدا کنند. در نهایت طرحی را طراحی کردیم و گیاهان شهر اهواز را مورد بررسی قرار دادیم. تدوین اطلس گیاه‌شناسی با عنوان “اطلس ریخت‌شناسی دانه‌ی گرده و زمان گلدهی گیاهان شهرستان اهواز به‌منظور شناسایی عوامل مؤثر بر مشکلات تنفسی” را انجام دادیم تا بتوانیم نوع دانه گرده را مشخص کنیم.

وی افزود: این تحقیق را با همکاری دانشگاه و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انجام دادیم و الان ما با افتخار می‌گوییم یکی از نادر نقاط دنیا هستیم که اطلس ریخت‌شناسی دانه گرده را در منطقه داریم. این کار پایه‌ای بود که باید انجام می‌شد و می‌تواند در گیاه‌شناسی و شناسایی آلرژی، کاربرد داشته باشد. البته آلرژی ناشی از گرده‌ها در تمام دنیا وجود دارد و تنها در منطقه ما نیست.

وی با اشاره به اهمیت تدوین این اطلس، گفت: اهمیت این اطلس در این بود که بتوانیم نمونه‌هایی را از هوا بگیریم و گرده‌های گیاه کنوکارپوس را بررسی کنیم تا مشخص شود که آیا این گیاه آلرژی‌زا است یا نه. امیدواریم در آینده‌ای نزدیک، اطلس ریخت‌شناسی دانه گرده را در قالب کتابی مرجع منتشر کنیم.

عضو هیات علمی گروه زراعت دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به لزوم آغاز فاز دوم طرح تحقیقاتی بر گیاه کنوکارپوس، تصریح کرد: هم اکنون باید فاز دوم طرح تحقیقاتی روی گیاه کنوکارپوس را انجام دهیم و تراکم و پراکندگی گرده این گیاه را به همراه عوامل دیگر بررسی کنیم.

سیاه‌پوش در خصوص احتمال دخیل بودن دیگر عوامل در ایجاد حساسیت‌های تنفسی، افزود: مشخص شده که عوامل آلرژی‌زا و مشکلات تنفسی غالبا دو مرحله‌ای هستند؛ یعنی عامل مقدماتی وجود دارد که باعث مستعد شدن شرایط می شود. لذا ما هیچ وقت نباید نقش آلاینده‌های صنعتی استان را فراموش کنیم و تنها به گیاه کنوکارپوس بپردازیم. هر دو این عوامل باید باهم رصد شوند.

وی با اشاره به لزوم هرس گیاه کنوکارپوس، خاطرنشان‌کرد: گیاه کنوکارپوس هرس‌پذیر است؛ هرس آن می‌تواند باعث کاهش و مدیریت گل‌دهی این گیاه شود اما باید توجه داشت که هرس کردن با قطع کردن متفاوت است.

وی با اشاره به سازگار بودن این گیاه با آب‌وهوای گرم استان خوزستان، ادامه داد: این گیاه باعث توسعه‌ فضای سبز شهر اهواز و برخی دیگر از مناطق استان شده است؛ اما از سوی دیگر گسترش آن در تمامی مناطق شهر اهواز، غیرکارشناسی است. به‌ویژه اینکه این گیاه باید قبل از توسعه‌ کشت در استان، مراحل قرنطینه و تحقیقات لازم را طی می‌کرد که این کار صورت نگرفته است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.