حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱ Thursday, 11 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3957 تعداد نوشته های امروز : 20 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 10×
اعمال محدودیت در کشت‌های خوزستان در صورت ادامه کاهش آورد سدها
21 بهمن 1398 - 14:40
شناسه : 1673
2

اعمال محدودیت در کشت‌های خوزستان در صورت ادامه کاهش آورد سدها پایگاه خبری جنوب آگاه/خوزستان مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان با ابراز نگرانی از کاهش آورد آب سدهای استان، گفت: اگر شرایطی که اکنون بر منابع آبی استان حاکم است ادامه داشته باشد، قطعا با محدودیت‌هایی در […]

ارسال توسط :
پ
پ

اعمال محدودیت در کشت‌های خوزستان در صورت ادامه کاهش آورد سدها

پایگاه خبری جنوب آگاه/خوزستان مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان با ابراز نگرانی از کاهش آورد آب سدهای استان، گفت: اگر شرایطی که اکنون بر منابع آبی استان حاکم است ادامه داشته باشد، قطعا با محدودیت‌هایی در زمینه کشت‌های بهاره و تابستانه مواجه خواهیم شد.

داریوش بهارلویی در گفت‌وگو با پایگاه خبری جنوب آگاه، در خصوص آخرین وضعیت آورد رودخانه‌های استان، اظهار کرد: بر اساس آنچه برای ماه‌های بهمن تا فروردین ماه سال آینده از سوی مرکز اقلیم شناسی کشور پیش‌بینی شده است، شرایط بارندگی نرمال خواهد بود. سازمان هواشناسی استان نیز این پیش‌بینی‌ها را تایید کرده و بر این اساس انتظار داریم در اسفندماه و اوایل فروردین ماه شاهد بارش‌های مناسبی در استان باشیم.

وی افزود: باوجود این پیش‌بینی‌های انجام‌شده، اکنون که حدود ۲۰ روز از بهمن ماه می‌گذرد بارش‌ها با این پیش‌بینی‌ها منطبق نبوده و شرایط بارشی نرمالی برای بهمن ماه محقق نشده است.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه ورودی آب به سدهای استان از ابتدای سال آبی تا کنون نسبت به شرایط نرمال کاهش بسیار محسوسی داشته است، تصریح کرد: این کاهش محسوس آورد آب سدها به شکلی است که در حوضه مارون حدود ۴۸ درصد در مقایسه با شرایط نرمال کاهش داشته‌ایم. همچنین میزان کاهش آورد در حوضه زهره ۴۴ درصد، در حوضه جراحی ۳۶ درصد، حوضه کارون ۳۵ درصد و در حوضه دز ۲۶ درصد است.

بهارلویی با اشاره به اینکه فقط در حوضه کرخه با شرایط طبیعی در بحث آورد آب مواجه هستیم، گفت: با وجود اینکه در این حوضه شاهد شرایط مطلوب هستیم اما با توجه به اینکه بارشی رخ نداده است، آورد آب در آن روند کاهشی به خود گرفته و ممکن است مانند دیگر حوضه‌ها به شرایط نامطلوب برسد.

وی ضمن ابراز نگرانی از کاهش آورد آب سدهای استان در ماه‌های آینده عنوان کرد: سیاست‌های سازمان آب و برق خوزستان تامین آب موردنیاز برای کشت‌های پاییزه و زمستانه است. در این زمینه تا جایی که امکان دارد در بحث تامین آب تلاش خواهیم کرد و محدودیتی را برای کشت‌ها اعمال نمی‌کنیم اما بحث مدیریت منابع آبی مساله‌ای است که قطعا مورد توجه است و در حوضه‌های آبی مختلف برای تامین آب مورد نیاز کشت‌ها، این مدیریت اعمال خواهد شد.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان خاطرنشان‌کرد: اعمال مدیریت و کنترل مصرف مساله‌ای است که در دستور کار سازمان آب و برق قرار دارد و همه بخش‌ها از جمله کشاورزان و مدیران حوزه کشاورزی نیز باید همکاری لازم را داشته باشند. تلاش ما بر این است تا محدودیتی را در زمینه تامین آب مورد نیاز کشت‌های پاییزه و زمستانه نداشته باشیم.

بهارلویی در خصوص تامین آب مورد نیاز کشت‌های بهاره و تابستانه اظهار کرد: تصمیم‌گیری در خصوص تامین آب این کشت‌ها با توجه به شرایط بارشی و آورد آب سدها در طول ماه‌های آینده انجام خواهد گرفت. اگر بارش‌ها در ماه‌های اسفندماه و فروردین ماه جبران کننده باشد، شاهد محدودیت کشت نخواهیم بود اما اگر شرایطی که اکنون بر منابع آبی استان حاکم است ادامه داشته باشد، قطعا با محدودیت‌هایی در بحث کشت‌های بهاره و تابستانه مواجه خواهیم شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.