کد خبر : 3123
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰

مرگ هورالعظیم:

رضا روشن پور

جان دادن بی صدای هورالعظیم و سکوت مسئولان

جان دادن بی صدای هورالعظیم و سکوت مسئولان
بزرگترین مسئله ای که باعث عدم پرداخت حق آبه این تالاب شده را میتوان لابی های وزارت نفت برای خشک کردن این تالاب و رسیدن به مقاصد این وزارت خانه دانست.

جان دادن بی صدای هورالعظیم و سکوت مسئولان

✍ رضا روشن پور

تالاب بین المللی هورالعظیم بزرگترین تالاب مرزی ایران است این تالاب در سالهای اخیر به علل مختلف که مهمترین آن حفاری های نفتی است به صورت عمدی در حال خشک شدن و نابودی است و تقریبا ۹۰ درصد این تالاب از بین رفته است  .

بزرگترین مسئله ای که باعث عدم پرداخت حق آبه این تالاب شده را میتوان لابی های وزارت نفت برای خشک کردن این تالاب و رسیدن به مقاصد این وزارت خانه دانست.

قاسم ساعدی نماینده دشت آزادگان درسال ۱۳۹۷ از جاده سازی و ایجاد پالایشگاه و خشک کردن تالاب توسط وزارت نفت پرده برداشت و مباحثی را عنوان کرد که به سادگی نمیتوان از آن گذشت.

با وجود گرمای شدید هوا در سال های اخیر و میزان بارش کمتر از متوسط سالانه نمیتوان این موضوع را بهانه ای برای پرداخت نکردن حق آبه تالاب هورالعظیم دانست چرا که با مدیریت صحیح منابع آبی و توقف طرح انتقال آب و توقف عملیات های وزارت نفت در این تالاب میتوان این سرمایه ملی را احیا نمود.

سوال اینجاست که نابودی هورالعظیم به چه قیمت؟
به قیمت نابودی زیست محیط منطقه ؟
به قیمت انقراض گونه های پرندگان و حیوانات بومی و مهاجر ؟
یا به قیمت آواره ساختن مردم منطقه و نابودی زندگی این مردم مظلوم؟

آیا آقایان با وجود اینکه میدانند هورالعظیم سدی مقابل ریز گردها و بسیاری از معضلات آب و هوایی است در صدد نابودی این سرمایه تاریخی و ملی هستند و دانسته یک سرمایه و پتانسیل را به یک بحران عظیم انسانی و زیست محیطی تبدیل میکنند؟

بحرانی که نه تنها از نظر زیست محیطی مخرب است بلکه بسیاری از ساکنان منطقه و حتی خوزستانی ها را مجبور به مهاجرت و ترک استان میکند .

آقایان نماینده استان که از روز اول با شعار جلوگیری از انتقال آب روی کار آمدند امروز چگونه میخواهند پاسخ مردم استان را بدهند.

هورالعظیم تنها از آن مردم هویزه و سوسنگرد نیست.
هورالعظیم یک سرمایه ملی است که باید همه کشور با مرگش ماتم بگیرند .

به داد هور برسید .
هورالعظیم مقدس است چرا که با خون شهدا آمیخته شده .
هورالعظیم فقط یک تالاب نیست بلکه مزار و جایگاه جوانانی است که برای زنده نگه داشتن این آب و خاک پیکرشان در این هور آرام گرفت .

آقایان نماینده!
آقایان مسئول!
آقای عیسی کلانتری که به جای چاره اندیشی برای احیا هورالعظیم در پی مجادله با رسانه ها و جوانانی هستی که حق را طلب میکنند به داد هور برسید.

از دولت بی تدبیر و نا امید که تمام امیدش خنده و نیم نگاهی از طرف کدخداست نا امیدیم اما به دولت ایران قوی ، دولت انقلابی آیت الله رئیسی که مبارزه با فساد و تبعیض از اصلی ترین شاخصه های این دولت است امیدواریم و خواست این مردم مظلوم رسیدگی فوری و اورژانسی به معضل هورالعظیم است .

هور در حال مرگ است اما میتواند زنده بماند…

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.